تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

15 سپتامبر سالروز حماسه ی کوبانی

  15 سپتامبر آغاز حملات جنگ کوبانی بود جنگی که در خلالش هر روز ما کردها اشک میریختیم روزهایی که هرگز فراموش نمی شوند به خاطر دارم که همیشه ضربان قلبمون بالا بود و استرس داشتیم . اون روزها تمامی قدرت ها از سقوط حتمی این شهر سخن می گفتند . گروه کوچکی از پسران و دختران کرد در شهر باقی مانده بودند ارتش ترکیه تانکهایش را بر علیه کردها در مرز مستقر کرده بود و ارتش تا دندان مسلح داعش محله به محله در حال پیش روی بود .

  وقتی کردها از روستاهای اطراف ناچار به عقب نشینی شدند و داعش به دروازه ی شهر رسید یکی از فرماندهان کوبانی عنوان کرد وارد شدن داعش به شهر پایان ماجرا نیست بلکه اغاز جنگ شهری است . اما محله به محله داعش توانست با تجهیزات سنگین پیشروی کند .

  داعش محاصره را تنگ تر کرد و فقط یک بخش کوچک شهر در دست مبارزان باقی مانده بود . اشک و اضطراب و دلهره همه ی کردهای جهان را به خیابان ها کشانده بود . کردهای اروپا ، کردهای ایران ، اقلیم کردستان و در کردستان ترکیه غوغایی بر پا بود . کردهای اروپا مترو ها ، فرودگاه ها ، سفارت خانه ها و اماکن عمومی را مسدود می کردند تا جهانیان کوبانی را ببینند . کردها ترکیه این کشور را به اتش کشیدند در اقلیم کردستان فشار های سیاسی و مدنی در اوج بود تا مسئولان اقلیم کردستان را به هر نحوی شده متقاعد به حمایت نظامی از آنها کنند .. در ایران نیز در تمامی شهر ها راهپیمایی های خیابانی برقرار بود .

  به یاد دارم وقتی سخنان یکی از فرماندهان داخل شهر را شنیدم بی اختیار اشکهایم فرو ریخت . گفت شاید شهر سقوط بکند اما دیگر آن زمان بدانید ما زنده نمانده ایم یا میمیریم یا نمی گذاریم کوبانی سقوط کند.

  آن روزها تلخ بود اما در تاریخ کردستان به عنوان یک نقطه ی عطف بود هنوز هم چشمهایم پر از اشک میشود وقتی ارین میرکان را به خاطر می آورم ...

  کوبانی توانست ارتش ترکیه و داعش را شکست دهد و راه را برای رویای دیرینه ی کردها هموار کند .

  یکی از دوستانم که در ان جنگ افسانه ای حضور داشت عنوان کرد حدود 9 روز با پای پیاده از شمال عراق خود را به کوبانی رساندیم 44 نفر بودیم که در نهایت فقط من و دو همرزمم زنده ماندیم . خاطره های این جنگ بسیار تکان دهنده بود می گفت دیگر جنگ خانه به خانه نبود بلکه اتاق به اتاق بود

  سقوط کوبانی فقط سقوط یک شهر نبود سقوط اراده ی یک ملت بود و مقاومت کوبانی جدای از پیامدهای نظامی و انسانی آن یک رخداد تاثیر گذار در مناسبات سیاسی کردهای سوریه با جهان بود .


   

  پی نوشت :

  دومین سالیاد مقاومت ستودنی کوبانی بر جانباخته گان روژاوا گرامی باد

  فیلم زیر یکی دختران مبارز کرد را در کوبانی نشان می دهد وی آن روزها زخمی شده بود و در حین عمل جراحی ترانه ای در وصف کوبانی می خواند :

  کوبانی امروز غمگین و پیکرش خونین 

  اشک از چشمانمان آورده است

  ملت ما امروز غمگین است آخ کوبانی 

   گلوله ها را به سینه هایشان نشانه روید

  زنده باد هر دو نیروی مبارز(YPG&YPJ)

  می بینیم که کوبانی آزاد می شود 

  ما هم آواز می خوانیم و می رقصیم

  اخ کوبانی

  Kobanê îro xemgîn e
  Dişewite, laş bi xwîn e
  Hestirê çavan dibarîne
  Ax rojava

  Ciwanên wan çek ra kirin
  Rext û bûmba êrîş kirin
  Gulek bi sîngê wan ve kirin
  Bijî her du hêzên şervan
  Di tîrmehê de azad bû koban
  Dîlan gerand heval viyan
  Gelê me bi yek dengî bang kir
  Bijî mamosteyê ziman

   لینک فیلم در آپارات :

  http://www.aparat.com/v/8LzWv

   

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 26 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159460
 • بازدید امروز :269409
 • بازدید داخلی :24651
 • کاربران حاضر :200
 • رباتهای جستجوگر:385
 • همه حاضرین :585

تگ های برتر