تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

چرا ترکیه دست از رویاهای خود در سوریه برداشت؟!

  پس از وقوع نا آرامی های سوریه به ناگاه یکی از فرماندهان ارشد پ ک ک به نام دکتر باهوز اردال ناپدید شد حتی عده ای عنوان کردند باهوز آردال در حملات ارتش ترکیه کشته شده است . دکتر باهوز اردال به کردستان سوریه رفت و YPG  یگانهای مدافع خلق را ساماندهی کرد . این نیرو در ابتدا شمار اندکی از نیروهای پ ک ک بودند که شمارشان در یک سال نخست از 1000 نفر فراتر نمی رفت . با شروع سازماندهی یگانهای مدافع خلق (ی پ گ ) و یگانهای مدافع زن (ی پ ژ ) ارام ارام به شمار این نیروها افزوده شد کردهای سوری عضو پ ک ک به سوریه بازگشتند و همچنین شمار زیادی از کردهای ایران ، عراق و ترکیه نیز به انها پیوستند . به طور قطع بدنه ی اصلی نیروهای نظامی کردستان سوریه اعضای پ ک ک هستند .

  پ ک ک به واسطه ی فشار های ترکیه در لیست ترور اتحادیه ی اروپا و ایالات متحده ی امریکا قرار گرفته است . لیستی که بیش از آنکه لیست ترور باشد لیست دوستان و دشمنان غربی هاست . باری – ترکیه تمام تلاش خود را در  سال گذشته از طریق ابزارهایی نظیر پناهجویان یا موقعیت لجستکی و استراتژیک ترکیه در همسایگی سوریه بکار بسته تا به غربی ها بفهماند ساختار پ ک ک با ی پ گ تفاوتی ندارد و غربی ها باید این دو را از یکدیگر جدا نکنند .

  اما موفقیت های میدانی کردها باعث شد نیاز به کردها تمامی نگرانی های ترکیه را برای غربی ها کم اهمیت کند و غربی ها نیز سعی در تقویت نظامی این نیرو کردند . تقویتی که به صورت غیر مستقیم پ ک ک را شامل می شد . حمایتی که سر آغازش مقاومت کوبانی بود .

  اکنون بیش از  50 هزار نیروی مسلح عضو یگانهای مدافع خلق و یگانهای مدافع زن در کردستان سوریه زیر فرماندهی غیر مستقیم باهوز اردال وجود دارد . این شمار یک کابوس برای ترکیه است .

  ترکیه بهتر از همه درک کرده است انقلاب روژاوا(کردستان سوریه ) چقدر می تواند برای ترکیه خطرناک باشد . به عنوان مثال تجربه  5 سال جنگ شهری و همچنین جنگ کوبانی باعث شد پ ک ک این تجربه را در جنوب شرق ترکیه امتحان کند . بیش از دو ماه در جنوب شرق ترکیه با ارتش این کشور به جنگ شهری پرداخت و در نهایت ترکیه برای پایان دادن به چنین جنگی حاضر به پذیرش حمایت از کردها در عملیات شهر منبج شد .

  اموزه های انقلاب روژاوا باعث شده است اقدامات پ ک ک در ترکیه متنوع تر و غیر قابل پیش بینی تر شود . اکنون پ ک ک از چند روش برای حمله به مواضع ارتش ترکیه استفاده می کند که اغلب برای ترکیه غافلگیر کننده است و منشاء آن نیز تجربه ی کردها در سوریه بوده است . تاکتیک های پ ک ک در عملیات هایش در حال حاضر اینگونه است:

  1-      عملیات چریکی با سلاح های سبک به پایگاه های ترکیه(روشی که بیش از 40 سال مورد استفاده ی آنها بوده است )

  2-       عملیات انتحاری با خود روهای بمب گذاری شده به مراکز امنیتی

  3-      بمب های کنار جاده ای

  4-      حملات راکتی با سلاح های روسی و امریکایی

  5-      ایجاد نیروهای مدافع غیر نظامیان ( این نیرو بخشی از شاخه ی شهری پ ک ک هستند که با لباس های شخصی مسلح شده اند و برای جنگ شهری آموزش دیده اند)

  6-      استفاده از سلاح های هوشمند ضد بالگرد

  پیشتر ترکیه صرفا با مورد اول روبرو بود اما تائیرات جنگ در کردستان سوریه نحوه ی مبارزه ی پ ک ک را برای انها به مراتب پیچیده تر و پر تلفات تر کرده است . از این رو می توان درک کرد که چرا با وجود هزینه های سر سام اور ترکیه در سرنگونی بشار اسد اکنون ترکیه دست از تمام رویاهایش برداشته است و فقط سعی دارد کردها را مهار کند . چیزی که فقط و فقط ترکیه قادر به درک آن است .

  ترکیه پیشتر سعی داشت در سوریه جنگ نیابتی انجام دهد امما با تحولات پیچیده و گسترده ای که به وجود امد نیروهای مورد حمایت ترکیه تاثیرشان در سوریه خنثی شد . اما اکنون ترکیه جنگ نیابتی را کنار گذاشته است و خود مستقیماً در سوریه مداخله کرده است. پس از مداخله ی مستقیم ترکیه در سوریه جنگ پ ک ک بر علیه نیروهای ترک افزایش داشته است به نحوی که در یک ماه اخیر بیش از 200 نیروی نظامی ترک کشته شده اند . ترکیه این بار دست از سرنگونی دمشق برداشته است و هدفش جلوگیری از پیش روی کردها عنوان کرده است . رویایی که تا همین چهار سال پیش تمام سوریه را مورد هدف قرار داده بود اکنون به مهار کردها بسنده کرده است. 


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 29 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159460
 • بازدید امروز :269304
 • بازدید داخلی :24646
 • کاربران حاضر :205
 • رباتهای جستجوگر:380
 • همه حاضرین :585

تگ های برتر